A Napenergia
A napenergiát hasznosító fűtésrendszer a napkollektor közvetítésével a napfényt hővé átalakítja át.
Az ilyen módon előállított hőt elsősorban a használati meleg víz hőmérsékletének növelésére hasznosítjuk. A napenergiát hasznosító fűtési rendszer megfelelő kialakítás mellett az az évi használati meleg vízszükséglet (HMV) energiaköltségének a 60-70%-a is megtakarítható. A napkollektoros rendszerrel a vízmelegítés önállóan májustól szeptemberig is eltarthat, miközben a kazán kikapcsol ez idő alatt. Így, fűtőolaj vagy földgáz, azaz energia költség takarítható meg.
A napenergiát hasznosító fűtésrendszer az éves használati meleg víz felhasználásának 60-70% -át biztosítja!
A napkollektoros rendszer részei:
1. sík vagy vákuumcsöves napkollektor
2. HMV meleg víztároló tartály hőcserélővel (200-1000 liter)
3. szolárállomás (kompakt – keringetőszivattyú, tágulási tartály, mérőműszerek, golyós szelepek stb.)
4. mikroprocesszoros vezérlés (opcionális)
5. kazán (faelgázosító, pelletkazán, kondenzációs álló vagy fali stb.)
6. hálózati hideg víz bemenet
A napenergiát hasznosító fűtési rendszer lényege, a napkollektorok által termelt hő-és napenergia tárolása . A termelt hőt a napkollektor a szolár melegvíztároló hőcserélőjén keresztül áramoltatva leadja, így a benne tárolt víz felmelegszik. Kiegészítésként – amikor a napsugárzás nem áll rendelkezésre – a tárolóban egy másik hőcserélő segítségével a kazán készíti a szükséges meleg vizet.
Egy családi háznak (4 fő), 6m2 napkollektorra (sík kollektor esetében), és ~ 300- 400 liter meleg vízre van szüksége.
Éves átlagban többnyire 60-70%os megtakarítás érhető el!
A nyári félévben közel 100%, a téli félévben 30-40% a melegvíz megtakarítás várható!
A rendszer nagyobb napkollektor felülettel és tárolási kapacitással kiegészítve, alkalmas az alacsony hőmérsékletű fűtésrendszerrel való kombinálásra. Így a napenergia hozzájárulhat a ház fűtési költségének további mintegy 20%-os megtakarításához (az éves használati meleg víz felhasználásának 60-70% megtakarításon felül).
A lakóépületekben többnyire sík vagy vákuumcsöves napkollektort használnak. A sík kollektorok a legalkalmasabbnak, víz-fűtés célra, mert ezeknek jobb az ár-arányértéke. Vákuumcsöves kollektorok esetében a hőmérséklet magasabb, így a hatékonysága is nagyobb, ezért szívesebben alkalmazzuk a ház fűtésének rásegítésében. | |
Amennyiben csak a használati meleg víz elkészítése a feladat, ahhoz elegendő egy szabványos szolár meleg víztároló. A kombinált fűtési rendszerhez már kiegészítő hőcserélővel rendelkező meleg víz tárolót alkalmazunk. A tárolási térfogat ne legyen túl nagyméretű. A nagyobb meleg víz tárolók valóban több energiát képesek megtartani , igaz hogy szinte állandó az energia-begyűjtés történik a kollektorok felől, de a víz alacsony hőmérséklete miatt megnövekszik az után fűtési energiaszükséglet (kiegészítő kazánfűtés). A napkollektoros rendszerek – a mai technológiák alkalmazásával – élettartama mintegy 20 év. Nagyon alacsony a működési költsége és kevés karbantartást igényelnek.
|
|
A szemrevételezéssel történő rendszeres ellenőrzése ajánlott. A beüzemeltetést követő évben, majd körülbelül 2 évenként, lehetőleg tavasszal egy napsütéses napon, meg kell vizsgálnia a rendszert egy szakembernek. A napkollektoros rendszer telepítése lehetőleg déli fekvésű és árnyékmentes legyen. A napkollektor helyzete komolyabb áldozat nélkül széles skálán mozoghat délkeleti és délnyugati irány között, a dőlésszög 10-50 fok között legyen . A vízfűtési rendszerek optimális dőlésszöge 40 °. | |
|
Napkollektorok
Tévhit, hogy a napkollektorok csak nyáron használhatóak. A különbség annyi, hogy a sugaraknak nyáron vékonyabb levegőrétegen kell keresztül haladniuk, viszont télen kevesebb a pára a levegőben, és a Nap- Föld távolság is kisebb.